Kósa Károly honlapja
Jász-Nagykun-Szolnok megyei és Kárpát-medencei "böngészet"
Kezdőlap Panteon Tücsök & Blogár Irományok Adattár Képtár Vendégoldal

 Borbély kúria, Tiszaderzs
2016. febr. 13.

A Magyarország műemlékjegyzéke – Jász-Nagykun-Szolnok megye (a Kulturális Örökség Hivatal kiadása, Bp. 2005.) című kötetében olvasható leírás szerint (4041. sz.): „Szabadon álló, földszintes, kontyolt nyeregtetős, részben alápincézett épület, K-i és D-i homlokzatán falazott mellvédes, oszlopos tornác (19. század közepe), részben beépítve. Az épület D-i végén cseh- és dongaboltozatos helyiségek. Belső tereiben részben megmaradtak az 1800 körüli ajtók. A 20. században iskolának használták, s erősen átalakították.” Bellon Tibor fenti 1970-es években készült — a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár gyűjteményében található —  felvételén még jó állapotban látható.



A fenti képeket 2005-ben, a lentit 2011-ben készítettem. Jól látszik, hogy az 1756 ban készült barokk épület már menthetetlen — azóta is romlott az állapota. Ennyit ér a műemléki „védettség”.


 A kereszt, avagy a Szolnoki Grátisz különös szerkesztési gyakorlata
2016. jan. 16.

A fenti képet 2015. december 26-án tettem közzé a Szolnok a múltban című Facebook-oldalon (a nagyobb méretű, piros vonal nélküli változat a fenti képre kattintva is látható!). Meglepett, amikor rábukkantam a Szolnoki Grátisz 2016. január 15-i számában. Azt hiszem, hogy senkinek nem kell ecsetelnem a "kísérteties" hasonlóságot. "Csak" annyi a különbség, hogy én feltüntettem az általam fellelt szöveg és a képeslap forrását, továbbá azt is, hogy a kettőt magam "egyesítettem". A lapban egy részlet látható – a források feltüntetése nélkül – azt sugallva, hogy a szöveg a "közel nyolc évtizedes" képeslapon található. (A képeslap egyébként jóval régebbi.) Ezek után az a kérdés, hogy a szerkesztett és főszerkesztett, profitorientált lapban ez a dilettantizmus jele (pl. vágva kapták a képet, s azt hitték, hogy a régi képeslapokra újsághíreket is nyomtattak), vagy inkább másé?
Jó hír viszont, hogy a kereszt túlélte az elmúlt évtizedeket, s az Egyetértés című Mezőtúron (!) szerkesztett újság jóvoltából talán még a helyét is könnyebb lesz "megtalálni".

 Szolnoki festőmunkások 1947–1949-ben
2015. nov. 26.

A Szolnoki Festőmunkások Kisipari Termelő Szövetkezete 1947–1949. [évi] tagsága. F. Kovács [Ferenc] Fotó.

 Gácsi Mihály a szolnoki piacon
2015. szept. 19.

Gácsi Mihály, a kiváló grafikus a szolnoki Művésztelep lakója volt csaknem két évtizeden át. „Szakállas, mackós alakját mindenhol örömmel fogadták, s mindig akadt, aki meghívja egy pohár borra” — írta róla Kostyál László. Természetesen gyakori vendég volt a város piacán is. Egy ilyen eseményt örökített meg barátja, dr. Somodi István 1970 tájékán.

 110 éve született Galgóczy Erzsébet, a magyar stigmatizált 2015. jún. 25.
Galgóczy Erzsébet
(Szolnok, 1905. jún. 27. – Bp., 1962. márc. 27.)
László Cecília rajza
-----------------------
Lásd még:
G. E., a magyar stigmatizált, G. E. (régi) síremléke, G. E. gondolatai Mindenszentek ünnepére

 Katonavárosi kereszt és iskola (egykor) Szolnokon 2015. jún. 21.
»Kereszt felszentelés. Lélekemelő ünnepsége volt Szolnok város közönségének f. hó 8-án. Barmos György plébános fényes papi segédlettel ezen a napon szentelte meg a Papp József előkelő szolnoki polgár és neje, Kántor Anna kegyes adománya folytán ez évben B. Nagy János, vármegyénk szülötte, kiváló szobrász által készített, a keresztre feszített Jézust haldokolva ábrázoló, a katonavárosi iskola mellett emelt kőkeresztet.
A keresztszentelés f. hó 8-án délelőtt 9-kor vette kezdetét, amikor nagyszámú buzgó közönség vonult a nagytemplomból a virágokkal díszített kereszthez. A kereszt feldíszítése Török Imre és neje, Bulyáki Annának érdeme. A buzgó közönség mindenike egy-egy virágszállal, vagy koszorúval járult a kereszt és környékének feldíszítéséhez. Úgy, hogy a kereszt és környéke szebbnél-szebb élő virágokkal és koszorúkkal volt borítva.
Az ünnep jelentőségét Barmos György h. plébános szónoki szépségében gazdag beszéde méltatta, azután a keresztet megszentelte. Medgyessy Géza főkántor pedig alkalmi éneket mondott. A kiváló szobormű a katonavárosnak egyik ékessége leend, és hosszú időkön keresztül hirdeti Papp József és neje, szolnoki lakosok áldozatkészségét, és igazi vallásos buzgóságát.
« (Jász-Nagykun-Szolnokmegyei Lapok, 1900. szept. 13.)
A Papp József és neje, Kántor Anna által 1900-ban állított (katonavárosi) kőkeresztet és a Sipos téri iskola épületét látjuk. Ma már mindkettő a múlté. (Az iskola helyén emelték a DOMUS áruház épületét, mely most élelmiszer áruház otthona.) Emlékképüket a feszület előtt álló Rékasy Ildikó könyvtáros, költő őrizte meg. A felvételt egykori férje, Szathmáry György költő készítette 1960 körül.

 Strandélet a (szolnoki) Tiszán 2015. jún. 17.
Diavetítés Agócs Gyula, Alexander Imre, Demes István, Gáti Márta, Németh István, Pintér Irén, Rékasy Ildikó, Schilhan János, Szathmáry György, Török Ernő, Váradi Gyula és mások felvételei, illetve albumai, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár iratai és a Verseghy Ferenc Könyvtár képeslaptára felhasználásával.
Az esemény Facebook-oldala: Strandélet a Tiszán

Régebbi bejegyzések
Kezdőlap
Újabb bejegyzések