Tücsök & Blogár - 018

 A kis Paganini: Kovács Dénes hegedűművész 2015. máj. 16
»A kis Paganini felfedezése Szolnokon
A tehetségek születnek, bár igen gyakran, ha felfedezés nélkül kellő kiképzést nem nyerhetnek, az ismeretlenség homályában maradva nem juthatnak fel a parnassusra.
Az ötéves kis Kovács Dénes egy Szolnok külvárosi kiskereskedő fia, anélkül, hogy valaki arra ösztönözte volna, elővette bátyja hegedűjét — ki maga is csak mint műkedvelő, zenetanulással foglalkozott — és mindenkinek feltűnt, hogy a kis fiú bámulatos ügyességgel — nem csak kontárkodással, hanem hivatásszerű ügyességgel addig-addig próbálkozott a hangszeren, míg egészen tiszta hangokat fogott a húrokon. A kis Dénes feltűnő ügyessége általános meglepetést keltett, híre eljutott a Stefánia Intézetbe is, hol többek ajánlatára magára vonta Borbély György főispánnak mindenre kiterjedő figyelmét is. A főispán a kisfiút Gráber Lajosnak, a városi zeneiskola igazgatójának figyelmébe ajánlotta. Gráber a gyermekkel alaposabban, több órán át foglalkozva, azon meggyőződésre jutott, hogy a kis Dénes fenomenális zenei tehetség, akivel valóban érdemes foglalkozni. A közelmúlt napokban Temesváry János, a fővárosi Zeneművészeti Főiskola tudós tanára figyelte meg és azon kijelentést tette: hogy az ötéves kis Kovács Dénes valódi zenei világtehetség, kiből jó vezetés mellett híres művész válik.
A kisfiú nagy zenei intelligenciájára vall, hogy könnyen emlékében őrzi a hangjegyeket, a legnagyobb könnyedséggel játszik a húrokon, amiből valóban művészi jövőre lehet következtetni, ki nemcsak magának nevet és művészi jövendőt, hanem szülővárosának is hírt és dicsőséget szerez. Kovács Dénes nagy hegedűművész lesz.
« 
Kovács Dénes (Vác, 1930. április 18. – Budapest, 2005. február 11.) Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, kiváló művész felfedezéséről szól a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Lapok itt idézett 1936. évi cikke. Nemszülővárosa Szolnok: 1934-ben költözött ide ide a család, és 1938-ig éltek itt.  A Kovács Dénes hivatalos honlapjáról származó képeken "a kis Paganini" látható 1936-ban a szolnoki színház színpadán, illetve saját kertjükben.

 Szolnok, Hold utca, 1949, Húsvét 2015. máj. 9.

A szolnoki Balogh család tagjai Hold utca 19. számú házuk előtt a szomszédokkal 1949 Húsvétján.
Fénykép Szűcs Gyuláné Karmazin Mária családi albumából.

 Jogász mártírok emléktáblái a Szolnoki Törvényszék épületében 2015. ápr. 15.
A Jász-Nagykun-Szolnokmegyei Lapok című politikai, társadalmi és közgazdasági lap 1922. június 29-én megjelent cikke szerint: „Az országos bírósági és ügyészi egyesület szolnoki csoportja, valamint a szolnoki ügyvédi kar a világháborúban elesett hősei és a kommün uralma alatt martyr-halált halt kartársai emlékét a törvényház emeleti lépcsőházában a főterem bejáratától balra a bírói, jobbra az ügyvédi kar falba illesztett márványemléklapjai által örökítette meg.” A táblákat a II. világháború után eltávolították, s jelenlegi helyük ismeretlen. Szerencsénkre az említett lap közölte a táblák teljes szövegét. Ennek alapján a Szolnoki Ügyészi és Bírói Egyesület, ill. a Szolnoki Ügyvédi Kamara újra elkészíttette a táblákat, s a mai napon eredeti helyükön felavatták őket.
Miként 1922. június 25-én, úgy 2015. április 15-én a Himnusszal kezdődött és a Szózattal végződött a jeles esemény.

 Honlapom és egyik blogom bemutatása 2015. márc. 8.

A megyei értéktárba felvett honlapom (kosakaroly.hu)
és a városi értéktárba sorolt A Tisza Szolnoknál című blogom bemutatása.

 Világháborús emléktábla a szolnoki polgári fiúiskolában 2015. febr. 8.

»Hősök emléktáblájának leleplezése a polgári fiúiskolában
Az iskola 30 éves fennállása alkalmát használta fel a polg. iskola nemesen gondolkodó tanári kara a volt iskolatársak támogatásával, hogy a világháborúban elhunyt volt polg. iskolás növendékek nevét márvány táblán örökítse meg arany betűkkel az iskola bejáratában. [1932] Június 5-én folyt le a lélekbe markoló és felejthetetlen szép ünnepség. Reggel 8 órakor ez egyes felekezetek templomában istentisztelet volt. A mi templomunkban lapunk szerkesztője [P. Unyi Bernardin] mondotta — mint az iskola hitoktatója — a szentmisét az elhunyt hősökért. 10 órakor megalakult a városháza nagytermében a volt polgári iskolások szövetsége, mely célul tűzte ki magának az iskola szegény sorsú tanulóinak segélyezését. Fél tizenkét órakor pedig az iskolában kezdetét vette a hősök táblájának ünnepélyes leleplezése, melyen képviseltette magát a kultuszminiszter, a megye, város, katonai, egyházi hatóságok, iskolák, számos egyesület. A volt iskolatársak közül nagyon sokan vettek részt. Az érdeklődő vendégek nagy száma az iskola széles, hosszú folyosóját zsúfolásig megtöltötte. A vendégeket Grünwald László h. igazgató üdvözölte megkapó szavakkal. Az énekszámokat a Millenium dalárdája szolgáltatta Farády Géza karnagy vezetése alatt. Petrencsik Miklós polg. isk. tanár a volt iskolatársak nevében mondotta el az ünnepi beszédet remekbe készült gondolatokkal és költői ihletséggel. A polg. isk. egyik növendéke „A honvéd” című költeményt szavalta el nagy páthossal. Az ünnepélyt Tóth István polg. isk. igazgató szakfelügyelő szavai zárták be, melyekben fogadalmat tett az ő és utódjai nevében, hogy a leleplezett emléktábla felett nemcsak őrködni fog, hanem azon lesz, hogy annak jellege mindenkor az elhunyt hősökről való megemlékezésen túl ékesen hirdesse az iskolába járó százaknak a hazaszeretetnek szent eszméjét. Délután a polgári iskola több vidéki polg. iskola részvételével a MÁV pályán tornaversenyt rendezett.
«
(Kép: Ifjú Polgárok Lapja, 1937. dec. 1.  — Szöveg: Katolikus Élet, 1932. jún. 20.)
A Baross út 39. szám alatti, jelenleg nem oktatási célt szolgáló épületben (még a fenti kép ismerete nélkül) kerestük a táblát 1999-ben, de nem találtuk meg. Megsemmisítették, elvitték, talán most is ott lapul a vakolat alatt?

 A vén bakancsos és fia a huszár – Szolnok, 1924 és 1930. 2015. febr. 1.

A Katolikus Legényegylet 1923 őszén alakult meg Szolnokon. Egyik kedvenc foglalatosságuk a színjátszás volt. Legsikeresebb előadásuk A vén bakancsos és fia a huszár, Szigeti József népszínműve lehetett, hiszen ezt – mint az itt közölt dokumentumok tanúsítják – legalább kétszer betanulták, s bizonyára többször játszották.
Az első bemutatóról P. Majsai Mór írt a Katolikus Élet című helyi lap egyik 1924. évi számában:
»Vén bakancsos és fia a huszár
Kedves és meleg ünnepet szerzett a Katholikus Legényegylet városunknak nov. 10-én a fönti népszínmű előadásával. Úgy látjuk, lelkesedés és összetartás minden nehézséget legyőz, és nagy dolgokra képesít. És vigasztaló hogy mindez a fiatalság körében kezd kibontakozni. Hiszen ezzel új világ keletkezik társadalmunkban, amely eddig sajnos hiányzott: a vállvetett, kemény, egyöntetű munka a közért, nemcsak az önérdekekért.
Az igen szépszámú közönség azt mutatja, hogy kezdjük megtanulni a szervezés művészetét, de bizonyítja egyszersmind híveink öntudatra ébredését is: pártoljunk mindent, ami a mienk!
A darab betanítása Gojzer Géza urat dicséri. Szinte láttuk kezének nyomait. A zenét az ifjúsági és az esti előadáson is fáradhatatlan buzgósággal és művészi ízléssel a Millenium szimphonikus zenekara adta.
A szereplők: Veres csapláros – Karmazin Lajos; gyermekei: Ilon – Czinege Teri és Frici – Kaszner Lacika; Sugár Mihály, kiszolgált bakancsos – Balázs István; Laci, fia – Jung Laci; Hangos, kántor – Karmazin Károly; Lidi, leánya – Kirschner R. Mária; Pista, bojtár fiú – Ábel Antal; Talléros huszárkáplár – Visnyovszky Béla; huszárőrmester – Gedei István; első asszony – Hegedűs Juci; második – Pélyi Manci; harmadik – Erdei Juci; első paraszt – Ábel Antal; második – Visnyovszky Béla; harmadik – Gedei István; negyedik – Francsics József.
Mindnyájan odaadással és lelkesen játszották szerepüket, a kicsit épp úgy, mint a nagyot. Mégis ki kell emelnünk Karmazin Lajost, ki nehéz szerepébe így beleélte magát. Balázs Istvánban szinte éreztük a „vén bakancsost”, olyan hűen alakított. Karmazin Károly szépen tükröztette vissza a falusi kántort. Leányának szerepét Kirschner A. M. pedig oly kedves elevenséggel és leányossággal játszotta, hogy igazán megérdemelte a csokrokat. Radvánszky József dalait olyan üde és természetes szép hangon értelmezte, hogy a közönségből önkéntelenül kitört a lelkesedés. Ilon szerepét Czinege Teri és Laciét Jéng Laci a romlatlan fiatalság lelkületével adták. Frici, Kaszner Lacika sokszor derítette föl a közönséget. Francsics József táncával aratott nagy tetszést.
Gratulálunk mindenkinek és folytonos önmívelésre buzdítjuk a Kat. Legényegylet tagjait. A szorgalom és lelkesedés csodákat művel.«
1930-ban új rendezésben játszották a darabot. Erről is a Katolikus Élet tudósított:
»A Katolikus Legényegylet, hogy változatosságot vigyen bele a vasárnaponként tartani szokott kultúrdélutánjaiba, március hó 9-én előadta a „Vén bakancsos és fia huszár” című 3 felv. népszínművet Szigeti József halhatatlan népszínműírótól. A főrendező Stefán Pál egyleti titkár sokoldalú rátermettsége biztosította már előre is a darab legszebb sikerét, ami elsősorban a szereplők kitűnő összeválogatásában nyilvánult meg. Ez alkalommal a főrendezőt az a cél is vezette, hogy a már több évvel ezelőtt előadott darab régi szereplői újból lépjenek fel a színpadra. Így a darab egyik főszerepét Karmazin Lajos vitte mint csapláros. Rutinírozott komikai ügyességét több éves pauza után most is ügyesen csillogtatta meg. Ilon leányát Ecseki Magda fiatal műkedvelő játszotta közmegelégedésen túl is. Kaszner Laci Fritzi szerepében már rég óta nem aratott olyan műkedvelői sikert, mint most ebben a darabban. Karmazin Károly a kántor tipikusan adta a nem abstinens és békéltető falusi mesternek a jellemzését. A darab primadonnája, Kirschner Mária, Rideg Jánosné Lidi alakításában régi műkedvelői sikereiről lebbentette fel a fátyolt. Játékának természetesen nyújtott kedvessége egyszerre megnyerte a publikum tetszését, Tóth Sanyi a Vén Bakancsosban, mint főszerepvivő eddig sok sikereinek a koronáját vitte el ebben a darabban. Laci fiát Tóth Lajos alakította. Huszáros magatartása, plasztikus játéka és szerepének tudatossága nagyszerűen illeszkedtek bele a darab gördülékeny menetébe. Őrmestert Ábel játszotta, káplárt Abonyi Pál, első parasztot Mihályi Pista, másodikat Jancsik László, harmadikat Szebenyi János, első asszonyt Anisits Bözsike, másodikat Anisits Margitka, harmadikat Sárossy Pityu. A nehéz és ritkán sikeres tömegjeleneteket, mindnyájan ügyesen oldották meg. Ügyeletes rendező Mihályi László, díszletrendező Kolodinszky Mihály és Sárossy Béla voltak. Az elmaradhatatlan súgó szerepét Anisits Sándor töltötte be a szereplők közmegelégedésére. A darab húsvét után valamelyik vasárnapon még egyszer színre fog kerülni, hogy azok is élvezhessék ezt a darabot, akik most nem jöhettek el.«
A fenti tabló – Csizmadia György fényképész, legényegyleti elnökségi tag felvétele – valószínűleg az 1924. évi szereplőket ábrázolja. (Az alsó sor közepén ül Radvánszky György lelkész, a legényegylet másodelnöke.) A Szűcs Gyuláné Karmazin Mária tulajdonában lévő fotón az X édesapját, Karmazin Lajost jelöli.
Az 1930. évi előadás súgója, Anisits Sándor szíjgyártó mester Anisits Ferenc, a „dízelpápa” édesapja.

Régebbi bejegyzések Kezdőlap Újabb bejegyzések